Protsessori pesa

Protsessori pesa ehk keskprotsessori pesa (inglise keeles Central Processing Unit socket) on kiibi pesa, mille kaudu ühendatakse mehaaniliselt ja elektrooniliselt trükkplaat ja protsessor. See on valmistatud madala soojusjuhtivusega ning elektrit mittejuhtivast materjalist. Protsessoripessa on integreeritud selle kinnitamiseks vajalik lukusti (fiksaator). Lukusti surub protsessori selle pesasse konstantse survega, mille tõttu on väiksem oht protsessori pesa vigastada.

Üldjuhul on pesa paigutatud arvutis asuvale kesksele trükkplaadile (emaplaat) sellisesse kohta, et see hoiaks ära teiste komponentide ülekuumenemise protsessori tekitatud soojuskiirguse tõttu. Selleks, et kuumust efektiivsemalt ära juhtida, käib protsessori pesa peale jahutusradiaator koos ventilaatoriga, mille paigaldamiseks vajalikud kruvipesad asetsevad kiibipesa ümbruses. Kuid on olemas ka sellised pesad, kus on juba olemas jahutusradiaatori klambrite jaoks mõeldud kinnitusnagad. On olemas ka sellised emaplaadid, millel on rohkem kui üks keskprotsessori pesa.

Protsessori pesad on ruudu või ristküliku kujulised – olenemata sellest, käivad protsessorid pessa vaid ühte pidi – ning valmistatud vastupidavast kuumusevastasest plastikust, mille küljes on metallist lukustusklamber. Protsessori õiget pidi pessa panekuks on nii protsessoril, kui ka pesal, ühes nurgas väike kolmnurk, indikeerimaks õiget joondust.

Protsessori pesasid kasutatakse personaalarvuti ja serveri tüüpi arvutite emaplaatidel, sest nii on neid lihtne välja vahetada või asendada uue mudeliga. Sülearvutites on protsessorid üldiselt emaplaadi külge kinni joodetud, sest see võtab vähem ruumi.

Tänapäeval on protsessori ja, protsessori pesa kaudu, emaplaadi vahel üle tuhande (AMD Ryzen Threadripper seeria protsessoritel üle 4000) ühenduse voolu ja signaali tarbeks.[1] Lisaks on protsessorite pesad peaaegu alati disainitud koos vastava jahutussüsteemi/radiaatori kinnitussüsteemiga.


From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Nelliwinne